Polscy zawodnicy

Poniżej znajduje się galeria zasłużonych zawodników z Polski. Z czasem, galeria będzie się powiększać. Jeżeli ktoś został pominięty, proszę o cierpliwość. Jeżeli jednak, po czasie nadal będzie brakowało kogoś, kto wpisał się w historię othello w naszym kraju, proszę o kontakt.

Miłosz Cupiał

Obecnie jest to najbardziej utytułowany zawodnik z Polski. Ma 24 lata i pochodzi z Krakowa. Grę na żywo rozpoczął w 2004 roku, kiedy to zadebiutował w jednym z turniejów Grand Prix Polski. Z roku na rok coraz stawał się coraz silniejszy. Do jego największych osiągnięć należy tytuł Mistrza Europy w 2009 roku, vice-mistrza Europy w 2007. Jest również zwycięzcą kilku turniejów z serii European Grand Prix (m.in. Paryż, Kopenhaga). Zdobył również bardzo dobre wyniki na Mistrzostwach Świata. Jest stabilnym i doświadczonym zawodnikiem ze światowej czołówki. Chociaż stać go na wiele, nigdy nie udało mu się zdobyć Mistrzostwa Polski, gdzie 3-krotnie w finale okazał się słabszy od rywala, zajmując 2 miejsca. Miłosz jest również bardzo aktywny organizacyjnie. Od 2009 roku jest prezydentem Europejskiej Federacji Othello, zorganizował również kilka turniejów z serii Grand Prix Polski w Krakowie.

Dominik Nowak

Chyba największy talent grający aktualnie w Polsce. Dominik już od najmłodszych lat szlifował swoje umiejętności by ukoronować to 3 razy z rzędu zwycięstwem w Mistrzostwach Polski. W Oslo podczas swoich debiutanckich poczynań na Mistrzostwach Świata (2008 r.) zajął 4. lokatę. Jest to do dzisiaj najlepsze dotychczas miejsce wywalczone przez Polaka na najbardziej prestiżowych zawodach othello. Dominik ma potencjał, żeby być najlepszym na arenie krajowej i międzynarodowej.

Roman Kraczyk

Zawodnik legenda. Między innymi dzięki niemu, istnieje w Polsce Othello. Ogromny zapał, umiłowanie do gry i poświęcenie, czynią go najbardziej wpływową osobą ostatniej dekady. Roman, z wykształcenia muzyk, z zawodu handlowiec, poświęcił zbyt wiele dla othello w Polsce by móc opisać to w kilku zdanich. Z othello zetknął się po raz pierwszy w Japonii, wiele lat temu. Jest znawcą kultury japońskiej i potrafi biegle porozumiewać się językiem kraju kwitnącej wiśni. Oprócz bycia pionierem na scenie międzynarodowej (w nowo zapisanej historii, czyli po 2000 r.), wypromował fantastycznych graczy i zorganizował wiele turniejów. Również sam uczestniczył w rekordowej ilości turniejów, jako reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata. Stawał wielokrotnie na podium EGP, a także zwyciężał w kilku imprezach rangi Grand Prix Polski. Do swoich osiągnieć również może zaliczyć niejednokrotne podium na Mistrzostwach Polski. Nie odpuszcza żadnego turnieju już od lat i często zabiera punkty najsilniejszym na świecie.

Paweł Pęczkowski

Urodzony w Bełchatowie, jeden z najlepszych i najbardziej równo grających zawodników na polskiej scenie. Paweł zgromadził w swojej karierze największą ilość wygranych w serii Grand Prix Polski, był również wielokrotnym triumfatorem turniejów European Grand Prix. Bywalec na większości turniejów w Polsce. Brał udział kilkakrotnie w Mistrzostwach Świata, zdobywając przy tym dobre lokaty. Od lat plasuje się na czołowych miejscach we wszystkich polskich rankingach.

Mariusz Kazimierczuk

Mariusz jest zawodnikiem nieobliczalnym. Potrafi wygrać z każdym na silnie obsadzonym turnieju, ale i stracić koncentrację podczas pojedynków z teoretycznie słabszymi przeciwnikami. Jako przykład jego możliwości można podać turniej z serii European Grand Prix w silnie obstawionym Amsterdamie, gdzie zdobył I miejsce. Mario, bo głównie pod takim przydomkiem go znamy, plasuje się regularnie na podium, w każdym turnieju na który przyjeżdza. Obecnie to jeden z najlepszych polskich graczy, również on-line , gdzie fantastycznie radzi sobie poczyna na grach jednominutowych, tzw. blitz. Miastem rodzinnym Mariusza, są Siedlce, niedaleko Warszawy, gdzie studiuje lingwistykę.

Łukasz Szyszko

Łukasz pochodzi z Gdańska. Niestety nie bierze już udziału w turniejach othello, ale kiedy uczestniczył w rozgrywkach, był najmłodszym i jednocześnie najlepszym polskim zawodnikiem. To trzykrotny Mistrz Polski i najbardziej utalentowany w historii naszego kraju junior, który zdobył prestiżowy tytuł MP w wieku 11 lat (ur. się w 1991 r.). Jest synem Krzysztofa, znanego bardziej jako Oldshishaq, wielkiego entuzjasty othello, profesora – wykładowcy i cenionego chirurga. Łukasz przechodził rożne okresy zainteresowań, ale my mamy nadzieję, że wróci do nas i jeszcze namiesza na scenie, bo stać go na to.

Kamil Lilla

Kamil jest reprezentantem Pomorza. Mieszka w Bolszewie, w powiecie wejherowskim, które usytuowane jest w pradolinie Redy i Łeby. Jak przystało na inżyniera po Akademii Morskiej w Gdyni, Kamil ma dobrze rozwinięte umiejętności analityczne, które wykorzystuje z sukcesami na turniejach othello. To kilkukrotny zwycięzca turniejów Grand Prix Polski, oraz całego cyklu GP w 2006 roku. Wygrywał też lub plasował się na podium podczas Europejskiego Grand Prix w Gdańsku, gdzie pokonywał najlepszych zawodników z Europy.

Marek Szałankiewicz

Marek pochodzi z Krosna, ale mieszka i pracuje w Poznaniu. Pojawił się w 2007 roku na swoim pierwszym na żywo turnieju i jeszcze w tym samym roku zdobył Mistrzostwo Polski oraz wysokie – 14. miejsce na Mistrzostwach Świata. W internecie, a później podczas turniejów na planszy, znany był głównie jako MAJS (to inicjały jego imion i nazwiska). Był, ponieważ obecnie nie uczestniczy już regularnie w rozgrywkach. Czas pokaże, czy spróbuje ponownie wejść z tak dużym impetem na polską scenę othello.