Archiwum dla Listopad 2007

Komentarz do I dnia WOC w Atenach

30-11-2007

Nasza ekipa wystartowała dziś w 31 kolejnej imprezie WOC w Atenach. Obserwacja rozgrywek on-line jest możliwa dzięki stałemu postępowi techniki. Podczas każdej rundy można oglądać jedna ciekawą wybraną partię. Wyniki rund pojawiają się w kilka minut po ich zakończeniu. Większość już dziś ma pełen zapis na stronie mistrzostw. Brawo !!! Jak to wygląda od kuchni nie wiem, ale myślę, że na pewno organizacja imprezy jest na wysokim poziomie. Pora na ocenę naszych zawodników.

Bajecznie wystartowali Romek i Marek. Pierwsze 2 rundy i czub tabeli z kompletem wygranych. Zaskoczenie to falstart Miłosza. 2 porażki, ale jaka potem mobilizacja, 5 zwycięstw pod rząd super !!! Nie mamy nic przeciwko temu, by ta wspaniała passa trwała do ostatniej rundy. Wśród pokonanych znalazła się cała czołówka. Bardzo byliśmy ciekawi jak dalej będzie szło Markowi i on tylko dwukrotnie znalazł pogromcę, ale pozostałe partie to popis nowego Mistrza Polski. Wielkie brawa !!! Nieco zawiódł dziś Romek. Nadzieje rozbudziły te dwa pierwsze zwycięstwa, potem pasmo 4 porażek i tylko jedna więcej wygrana. Miejmy nadzieję, że Romek jutro wróci do formy z pierwszych partii. Wiemy, że stać Romana na poprawę pozycji, czego serdecznie życzymy. Drużynowy wynik to 4 pozycja wespół z Holandią i to doskonała pozycja do ataku nawet i na pierwsze miejsce. Kandydatów do mistrzostwa indywidualnego mamy bez liku. Dokładnie jeszcze co najmniej szesnastu, w tym dwóch Polaków. Niesamowitą formę na początku turnieju pokazywała trójka Francuzów, szczególnie Nicolet i Kashiwabara, Ulubieniec wielu polskich graczy i przyjaciel Polski Matthias Berg też miał swoje pięć minut. Karty rozdawał też Seeley, ale koniec końców po siedmiu rundach liderem jest Japończyk Tominaga wprawdzie tylko małymi punktami wyprzedza trzech zawodników. Wśród nich jest też znakomity Taj Hongthong. Zajmuje czwarte miejsce i kto wie czy do niego nie będzie należeć dzień jutrzejszy. Słabszy nieco jest w tym roku Nakajima. Mój cichy faworyt Nicki van den Biggelaar tuż za liderami. Leader też jest w tej grupie, byłby nawet może zgodnie z nazwiskiem liderem, gdyby nie porażka z Romkiem. Turniej życia rozgrywają Hubbard, Hirvonen i Odegard. Każdy z wyżej wymienionych może zostać mistrzem świata. Słabo grają nasi sąsiedzi przez góry Czesi i przez morze Szwedzi. Czyżby lekceważenie uczestnictwa w sąsiedzkim EGP w Gdańsku i innych turniejach EGP równa się brakowi ogrania ? Tłem są w turnieju Koreańczycy i Duńczycy. Zdumiewa słabiutka postawa Brightwella, klęska Włochów, najlepszy Marconi 26 i Hiszpanów najlepszy Saiz 28. Również gracze tych dwóch krajów należą do rzadkich gości turniejów EGP poza własnym. Wnioski nasuwają się same.

Warto dwa słowa powiedzieć o paniach. Absolutną liderką jest Velma Fu. Ale… nie gra w turnieju kobiet !!! Nasza dzielna Agata ma 2,5 punkta i należy jej wynik ocenić bardzo pozytywnie, oby tak do końca turnieju. Przy takiej postawie powinna się zakwalifikować do finałowej czwórki. Trzymamy kciuki za ten sukces !!!!
Jakie prognozy mamy na jutro? Jeśli Romek otrząśnie się z dzisiejszego kryzysu, a Miłosz z Markiem utrzymają formę to miejsce na podium drużyny nie wykluczone. Indywidualnie miejsce Miłosza lub Marka w dziesiątce byłoby znakomitym osiągnięciem. największym w historii naszych startów. Gorąco tego życzymy. Cały świat graczy othello w Polsce trzyma za Was kciuki. Jestem pewny, że cała czwórka wróci z tarczą!!!

Obwieszczenie PFO

24-11-2007

Zgodnie z obietnicą, jeszcze przed rozpoczęciem się nowego sezonu następuje całkowita zmiana regulaminu przyznawania punktów rankingowych PFO, jak i liczenia punktów za GPP. Zmianie podlega również kryterium kwalifikacji najlepszych zawodników w Polsce na Mistrzostwa Świata. Proszę przeczytajcie uważnie obwieszczenie, ponieważ jest to w zasadzie fundament rozgrywek w sezonie 2007/2008.

Pozdrawiam wszystkich Othello amatorów.
Powodzenia!

Kilka słów na koniec/początek

18-11-2007

Przyjaciele! Nadszedł czas podsumowania sezonu 2006/2007. Śmiało można powiedzieć, że był to najlepszy pod względem osiągnięć rok w historii naszej Federacji. Wygrywaliśmy wiele razy na scenie europejskiej, zdobywając uznanie wybitnych graczy. Na Mistrzostwa Świata jedziemy już w niedzielę (25.11.2007) z nadzieją na dobre miejsce, nie obawiając się nikogo, ale z pełnym szacunkiem dla umiejętności przeciwników, zwłaszcza tych z Azji i USA. Będę informował o poczynaniach naszych reprezentantów na bieżąco.

PFO

W sezonie 2007/2008 pełnię funkcję prezydenta Polskiej Federacji Othello i jest to dla mnie oprócz zaszczytu zobowiązanie wobec Was. Nadchodzący rok będzie mam nadzieję przełomowym dla polskiej społeczności othello. Podjąłem się tego zadania i mam nadzieję, że zrobimy wspólnymi siłami dla ogólnego pożytku jak najwięcej.I tak, najwcześniej zostanie zmieniona strona Federacji, zmieni się nie tylko forma, ale też sposób publikacji. Ma mieć charakter międzynarodowy, zaproszeni zostaną do moderowania pewnych działów osoby również spoza naszego kraju. Kolejnym krokiem będzie powołanie trzech stowarzyszeń: Wielkopolskiego, Małopolskiego oraz Śląskiego. Mają one na celu propagowanie wiedzy o othello wsród regionalnych ośrodków kultury i edukacji. Stowarzyszenia te, jak i Towarzystwo Miłośników Gier Umysłowych z Cezarym Domińczakiem na czele wejdą w skład Polskiej Federacji Othello. Mam też nadzieję pozyskać sponsorów i patronów dla tej wspaniałej gry, która wciąga z roku na rok coraz więcej osób. Wyrażam nadzieję, że będziecie konstruktywnie wspierać mnie i pokazywać lepsze alternatywy dla wysuniętych propozycji, poprzez uczestnictwo w otwartej dyskusji.

Przedstawiam Wam wstępny kalendarz rozgrywek othello na nadchodzący sezon.

Zapraszam również osoby chętne do sprawdzenia się w roli organizatora turnieju, ponieważ został wolny termin w lipcu. Na stronie są dane kontaktowe pod które należy zgłaszać propozycję, podając przy tym swoje dane osobowe.


Data

Wydarzenie

Miejsce

Organizator

09.12.2007 I Grand Prix Polski, Otwarte Mistrzostwa Warszawy, otwarcie sezonu 2007/2008 Warszawa Cezary Domińczak
styczeń 2008 II Grand Prix Polski Bytom Grzegorz Zięba
luty 2008 III Grand Prix Polski Chorzów Agata Woźniak
marzec 2008 IV Grand Prix Polski Rzeszów Tomasz Młynek
22.03.2008 Europejskie Grand Prix Alkmaar Jan de Graaf
kwiecień 2008 V Grand Prix Polski Kraków Miłosz Cupiał
maj 2008 VI Grand Prix Polski Poznań Marek Szałankiewicz
czerwiec 2008 VII Grand Prix Polski Wrocław Kacper Pietraszak
24.05.2008 Europejskie Grand Prix Sztokholm Benkt Steentoft
07.06.2008 Europejskie Grand Prix Gdańsk Krzysztof Szyszko
26.07.2008 Europejskie Grand Prix Bruksela Tom Schotte
sierpień 2008 VII Grand Prix Polski Kuźnia Raciborska Roman Kraczyk
wrzesień 2008 Otwarte Mistrzostwa Polski Poznań Bartosz Marciniak
30.09.2008 Europejskie Grand Prix Paryż Manu Caspard